SINUS PILONIDALIS - SAKRÁLNY DERMOID

 
   Termín pochádza z latinčiny . Pilonidalis znamená hniezdo chlpov. Pilus znamená chlp, nidus znamená hniezdo. Sinus znamená kanálik alebo dutina. Sinus pilonidalis sa objavuje najčastejšie u husto ochlpených mužov s tmavými vlasmi medzi 15. a 25. rokom života., Obvykle sa objavuje v blízkosti kostrče, Niekedy ale zriedka sa môže objaviť i v podpazuší dokonca blízko pupku alebo na penise. Kanálik alebo dutinka sa objavuje najčastejšie ako následok podkožnej infekcie , koža praskne a hnis začne vytekať na povrch tela. Cysta je často bolestivá, pokiaľ z nej však hnis odteká, , pacient bolesť vôbec nemusí cítiť. Pokiaľ je absces uzavretý, môže sa postihnuté miesto zapáliť a sprievodným javom môžu byť vysoké teploty. Ako jedna z príčin býva uvádzané zarastanie chlpov pod kožu. To sa často týka ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie a namáhajú tak viac oblasť najčastejšieho výskytu cysty- oblasť kostrče. Ďalším faktorom podporujúcim vznik cysty je zlá (nedostatočná) hygiena a zvýšené potenie. Za druhej svetovej vojny si choroba vyžiadala hospitalizáciu 80 000 vojakov a vznikol názov

 

Termín pochádza  z latinčiny . Pilonidalis znamená hniezdo chlpov. Pilus znamená chlp, nidus znamená  hniezdo. Sinus znamená kanálik  alebo  dutina.

Sinus pilonidalis sa objavuje najčastejšie  u husto ochlpených mužov s tmavými vlasmi medzi 15. a 25. rokom života., Obvykle sa objavuje v blízkosti kostrče, Niekedy ale zriedka sa  môže objaviť i v podpazuší dokonca blízko  pupku alebo  na penise. Kanálik alebo  dutinka sa  objavuje najčastejšie  ako následok  podkožnej  infekcie , koža praskne a hnis začne vytekať na povrch tela. Cysta je často bolestivá, pokiaľ z nej však hnis odteká, , pacient bolesť vôbec nemusí cítiť. Pokiaľ je absces uzavretý, môže sa postihnuté miesto  zapáliť  a sprievodným  javom môžu  byť  vysoké teploty.

Ako jedna z príčin býva  uvádzané zarastanie chlpov pod kožu. To sa často týka ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie  a namáhajú  tak viac oblasť  najčastejšieho  výskytu cysty- oblasť kostrče. Ďalším faktorom podporujúcim vznik cysty je zlá (nedostatočná)  hygiena a zvýšené potenie. Za druhej  svetovej vojny  si choroba  vyžiadala hospitalizáciu  80 000 vojakov a vznikol názov  "Choroba jazdcov  v Jeepoch"). Verilo sa, že chorobu spôsobujú zlé  sedadlá v Jeepoch,, ktoré tlačia  na kostrč.

Potrebujete sa poradiť ?  

 0908 830 968