Alergiu môžeme definovať, ako prehnanú reakciu organizmu na rôzne vplyvy okolia. Môže ísť o rôzne súvislosti s potravinami, rastlinami, zvieratami – v podstate môže byť príčinou alergickej reakcie čokoľvek. Alergie sú stále častejšie a existujú predpovede, že príde doba, kedy všetci ľudia na zemeguli budú alergici. Možné je, že je táto vízia prehnaná, ale faktom je, že počet alergických ľudí každým rokom narastá.  Určite budete so mnou súhlasiť, že najlepším riešením by bolo odstrániť všetky látky, ktoré spôsobujú alergie, tzv. alergény z tohto sveta. Ale toto nie je také jednoduché. Alergénov je obrovské množstvo, a nie každý človek na nich reaguje rovnako. Veľa látok, ktoré niekomu nespôsobujú žiadne problémy, môžu inému človeku zapríčiniť alergické prejavy. Obrazne povedané – niektorý človek môže byť alergický aj na húpanie v kresle.

Dnešné stravovanie sa však od vzpomínanéj histórie zásadným spôsobom odlišuje. Čím ďalej sa menej pohybujeme, v našej potrave sa nachádza veľa potravy živočíšneho pôvodu. Konzumujeme málo vlákniny, máme nedostatok minerálov a prijímame veľké množstvo rôznych škodlivých látok – rôzne farbiva a konzervačné látky. Konzumujeme zbytočne veľa tukov. Výsledkom je príliš veľa ľudí s obezitou, vysokým krvným tlakom, cukrovkou a rôznymi chorobami zažívacieho ústrojenstva. Každý deviaty až desiaty človek je ohrozený rakovinou hrubého čreva.

Ako sa prejavuje alergia ?

Môže mať veľmi rozmanitú podobu, napríklad:

   *   Senná nádcha

   *   Alergický zápal spojiviek

   *   Alergické vyrážky, a ekzémy

   *   Astma bronchiale (u detí)

Moderná medicína ponúka vynikajúce diagnostické a liečebné prostriedky. Napriek tomu alergické stavy stále znepríjemňujú život veľa ľuďom.

Potrebujete sa poradiť ? 

  0908 830 968